Хајн

(Пренасочено од Хаин)

Хаjн (германски: Hayn) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зидхарц.

Хајн
Место во Зидхарц
Поглед кон Хајн
Поглед кон Хајн
Хајн is located in Германија
Хајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зидхарц
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 368 м
Население 584  (31 декември 2006)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06536
Повик. бр. 034658
Портал www.rossla.de
Координати 51°34′10″N 11°4′32″E / 51.56944° СГШ; 11.07556° ИГД / 51.56944; 11.07556Координати: 51°34′10″N 11°4′32″E / 51.56944° СГШ; 11.07556° ИГД / 51.56944; 11.07556