Хадмерслебен — град и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010, е дел од градот Ошерслебен.

Хадмерслебен
Градски дел во Ошерслебен
Грб на Хадмерслебен
Хадмерслебен во рамките на Германија
Хадмерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ошерслебен
Основни податоци
Површина 23 км2
Надм. височина 83 м
Население 1.749  (31 декември 2009)
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 39398
Повик. бр. 039408
Координати 51°59′12″N 11°18′0″E / 51.98667° СГШ; 11.30000° ИГД / 51.98667; 11.30000