Хадерслев е значаен град во Данска, кој се наоѓа во југозападниот дел на државата. Градот се наоѓа во покрајната Јужна Данска, каде со околните населени места претставува општина, Општина Хадерслев. Денес Хадерслев има околу 22.000 жители во градските граници и околу 55.000 во поширокото градско подрачје.

Хадерслев
Поглед на стариот дел на градот
Поглед на стариот дел на градот
Грб на Хадерслев
Хадерслев is located in Данска
Хадерслев
Хадерслев
Координати: 54°54′50″ N; 9°47′32″ E / 54.91382° СГШ; 9.79225° ИГД / 54.91382; 9.79225Координати: 54°54′50″ N; 9°47′32″ E / 54.91382° СГШ; 9.79225° ИГД / 54.91382; 9.79225
Површина
 • Вкупна701,98 км2 (271,04 ми2)
Население (2012)
 • Вкупно21,213
Часовен појасCentral Europe Time (UTC+1)
Мреж. местоwww.haderslev.dk

Природни условиУреди

Хадерслев се наоѓа во југозападниот дел на Данска, во близина на државната граница со Германија, која се наоѓа на 12 километри југозападно од градот Хадерслев. Од главниот град Копенхаген, градот Хадерслев е оддалечен само 220 километри југозападно.

Релјеф: Градот Хадерслев се наоѓа во јужниот дел на данскиот плуостров Јитланд. Подрачјето околу градот е бреговите. Надморската височина се движи од 0 до 50 метри.

Клима: Климата во Хадерслев е умерено-континентална под големо влијание на Атлантикот и топлата Голфска струја.

Води Хадерслев се формирал на крајот на Хадерслевски Залив, дел од Балтичко Море.

ИсторијаУреди

Подрачјето Хадерслев било населено уште во времето на праисторијата. Денешната населба е основана околу 1200 година. Градските права населбата ги добила во 1292 година.

Во периодот помеѓу 1867-1920 градот Хадерслев бил прво во рамките на Кралство Прусија, а от 1871 во рамките на следбеникот Германското Царство.

И покрај пет годишната окупација над Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх, градот и неговото население не претрпеле големи страдања.

НаселениеУреди

Денес Хадерслев има 22.101 (2020) жители во градските граници и 55.670 (2020) со околните населени места на општина Хадерслев.

Етнички состав: Населението на Хадерслев до пред неколку децении било типично населено со етнички Данци, а можело да се најде и по некој Германец. И денес етничките Данци се поголемото мнозинство во градот, но мал дел од населението се доселеници.

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди