Франц фон Папен

германски политичар

Франц Јозеф Херман Михаел Марија фон Папен (германски: Franz Joseph Hermann Michael Maria von Papen слушај; Верл, 29 октомври 18792 мај 1969) — германски дипломат и вицеканцелар во Хитлеровиот кабинет.[1]

Франц фон Папен
Роден 29 октомври 1879
Верл, Германско Царство
Починал 2 мај 1969
Оберасбах, Западна Германија

Животопис уреди

Франц фон Папен е роден на 29 октомври 1879 година во местото Верл. Служел во германското воено аташе во Мексико од 1913 до 1915 година, кога бил преместен во германската амбасада во Вашингтон. При крајот на 1915 година бил префрлен назад во Германија по барање на Вудро Вилсон кој го го обвинил за активности кои биле штетни за неутралноста на САД. По Првата светска војна станал успешен издавач во Германија и бил член на ЦС од 1921 до 1932 година.[2][3]

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. „Franz von Papen German statesman“. Britannica. Посетено на 1. 2. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)(англиски)
  2. „Franz von Papen : Nazi Germany“. Spartacus Educational. Посетено на 1. 2. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)(англиски)
  3. „Franz von Papen“. Biography. Посетено на 1. 2. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)(англиски)