Филип V (Шпанија)

(Пренасочено од Филип V Шпански)
Филип V од Шпанија
Крал на Шпанија
На престол1 ноември 1700 – 14 јануари 1724
ПретходникКарлос II
НаследникЛуис I
Крал на Шпанија
На престол6 септември 1724 - 9 јули 1746
ПретходникЛуис I
НаследникФердинанд VI
Почивалиште
СопружникМарија Лујза Савојска
Елизабет од Парма
Деца
Detail
Луис I
Фердинанд VI
Карлос III
Маријана Викторија
Филип I од Парма
Марија Тереза Рафаела Бурбонска
Лудвик Антони Бурбонски
Марија Антоанета од Шпанија
ДинастијаБурбонска династија
ТаткоЛудвик Бурбонски
МајкаАна Марија Баварска

Филип V од Шпанија бил француски и крал на Шпанија, прв претставник од Бурбонската династија во Шпанија кој се качил на престолот.

Филип е роден во градот Версај на 19 декември 1683 година. тој е вториот син на францускиот дофен Луј Бурбонски и Марија Ана Баварска. По таткова линија, тој е внук на Луј XIV и Марија Тереза. Европските држави жестоко се спротивставиле на објавувањето на Филип за крал на Шпанија по смртта на Карлос II од Шпанија по што започнала т.н. Војна за шпанското наследство која траела тринаесет години и завршила со договорот од Утрехт во 1713 и Раштат во 1714 година. Со војната, Филип бил признат за крал на Шпанија од другите европски држави но Шпанија ги загубила Менорка, Гибралтар, Шпанските Ниски Земји, Неапол, Милано, Сардинија и Сицилија.