Договор од Раштат (1714)

Договорот од Раштат е склучен на 7 март 1714 и бил продолжение на Договорот од Утрехт од 1713. година. Овој договор бил резултат на преговорите помеѓу Маршалот Вилар од Франција и австрискиот принц Евгениј Савојски. Со овој договор бил склучен мир помеѓу светиот римски цар Карло VI и Францускиот крал Луј XIV и завршиле непријателствата помеѓу овие две држави кои траеле од 1701. година.

Договор од Раштат
Map of Europe after the treaties of Utrecht, Rastatt and Baden
Европа по договорите од Утрехт, Раштат и Баден
Контекст
Потпишан7 март 1714 (1714-03-07)
МестоРаштат, Грофовија Баден-Баден
Преговарачи
Странки
ЈазикФранцуски

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  • R.R. Palmer, Joel Colton, Lloyd Kramer (2002). A History of the Modern World. ISBN 0-07-250280-0.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)