Филиз Ахмет

турска глумица од Македонија

Филиз Ахмет (турски: Filiz Ahmet; р. 15 април 1981) — македонска театарска и филмска глумица од турска народност. Најпозната е по улогите на Зарифе во турската ТВ серија „Збогум Румелија“ и Нигар Калфа во ТВ серијата „Величествениот султан“.

Ран живот

уреди

Филиз Ахмет е родена во Скопје, СР Македонија. Таа е од турска народност. Филиз Ахмет има двојно македонско и турско државјанство.[1] Нејзината мајка работи како суфлер, додека нејзиниот дедо, Луфту Сејфулах, бил Македонец со турско потекло, сценски глумец и соосновач на Македонско-турскиот театар.

Првата претстава што ја гледала во театарот била „Идиот“, заснована на истоимениот роман на Фјодор Достоевски. Таа развила доживотна страст за театарот и имала 6 години кога првпат се појавила на сцената.

Детството на Ахмет се совпаднало со југословенските војни. Поради конфликтот, нејзиното семејство одлучило да замине во Шведска, а подоцна кога имала 15 години се вратила во Македонија. Филиз Ахмет завршила медицинско училиште, а потоа и Академија за ликовни уметности во Скопје во 2003 година.

Ахмет е повеќејазична и знае да зборува македонски, турски, шведски, англиски, српски и бугарски.

Кариера

уреди

Ахмет започнала како сценска глумица и добила неколку награди за изведба. Таа не планирала да глуми на екранот, а нејзиниот презафатен театарски распоред ѝ дозволувал малку време за што било друго. Сепак, нејзиниот пробивен настап се случил во 2007 година кога се појавила во улогата на Зарифе во серијата Збогум Румелија. За да го направи нејзиниот лик поизразен, Ахмет ја интерпретирала нејзината улога на македонски турски дијалект.[2] По оваа серија добила понуди во различни телевизиски серии. Нејзиниот следен проект бил „Балканска свадба“, каде што ја презела улогата на Галина во 2009 година.[3]

Филмографија

уреди
Година Филм Улога
2002 Заведени ТВ-серија
2008 Деца од друга област ТВ-филм Бејза
2008 Затемнување на љубовта ТВ-филм
2007-2009 Збогум Румелија ТВ-серија Зарифе
2009-2010 Балканска свадба ТВ-серија Галина
2011-2014 Величествениот султан ТВ-серија Ниѓар калфа
2013 Тетратка за среќно семејство ТВ-филм
2014 Женски грабеш на банка ТВ-филм Билге
2014 Се грижам за тебе ТВ-филм
2014 Огледало на мојата душа ТВ-филм Ѓулпери
2016-2017 Животот не е песна ТВ-серија Нургул
2017 Бескрајна љубов ТВ-филм Баде
2018 Нашата мисија е одмор ТВ-филм Ѓулизар
2018 Крем со мед ТВ-филм Филиз
2019 Влечење ТВ-филм Михри
2019-2020 Доктор ТВ-серија Ѓулај
2020 Горчлива цреша ТВ-филм
2022-2023 Балканска приказна ТВ-серија Ивана
2023 Нема да ти дадам раце ТВ-серија Пери

Наводи

уреди
  1. „Zvijezda serije 'Djevojka sa sela': 'Sama sam, a biološki sat otkucava' - Gloria“. www.gloria.hr. Посетено на 10 February 2019.
  2. „Cumhuriyet Portal“. Cumhuriyet.com.tr. Посетено на 20 September 2013.
  3. MNV Creative Studios. „T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Bşk“. ARTI90 Dergi. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 20 September 2013.

 

Надворешни врски

уреди