Британски Хондурас

Британски Хондурас била британска колонија во Средна Америка. Во 1981, колонијата добила целосна независност и сега е дел од независната држава Белиз.[1]

Британски Хондурас
Колонија

1862 – 1981


Знаме

Химна
Боже, чувај го Кралот
Местоположба на Британски Хондурас
Главен град Белиз¹ (1862–1971)
Белмопан (1971–1981)
Јазици англиски, шпански, гарифуна, мајански јазици
Уредување Кралска колонија
Историја
 -  Населена 1638
 -  Кралска колонија 1862
 -  Самовладеење 1 јануари 1964
 -  Преименувана 1 јуни 1973
 -  Независност 21 септември 1981
Површина 22966 км²
Валута британскохондураски долар
¹ Во 1971 бил преместен во Белмопан, кој претставува главен град на Белиз и денес.

Територијата на источниот брег на Средна Америка, јужно од Мексико, станала британска кралска колонија во 1862. Во 1964 добила право на самовладеење. Белиз станала потполно независна од Велика Британија во 1981. Белиз бил последниот континентален посед на Велика Британија во Америка.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Railroad Map of British Honduras“. World Digital Library. 1920–1929. Посетено на 2013-10-24.CS1-одржување: датумски формат (link)

Надворешни врски уреди

17°4′N 88°42′W / 17.067° СГШ; 88.700° ЗГД / 17.067; -88.700