Улица „Димче Милошевски“ бр. 139 (археолошко наоѓалиште)

археолошко наоѓалиште во Маџари, Скопје
Улица „Димче Милошевски“ бр. 139

Карта

Местоположба 41°59′19″N 21°30′00″E / 41.98861° СГШ; 21.50000° ИГД / 41.98861; 21.50000Координати: 41°59′19″N 21°30′00″E / 41.98861° СГШ; 21.50000° ИГД / 41.98861; 21.50000
Основни податоци
Место Маџари
Општина Гази Баба
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Улица „Димче Милошевски“ бр. 139археолошко наоѓалиште кај скопската населба Маџари, Општина Гази Баба. Претставува осамен наод од римско време.

При копањето на канали за водоводна инсталација е пронајден поголем фрагмент од надгробна плоча со латински натпис. Во фронтонот има релјефна претстава на тракиски коњаник.[1]

Плочата се чува во Музејот на Град Скопје.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 379. ISBN 9989-649-28-6.