Ограда (Маџари)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ограда

Карта

Местоположба 41°58′57″N 21°30′06″E / 41.98250° СГШ; 21.50167° ИГД / 41.98250; 21.50167
Основни податоци
Место Маџари
Општина Гази Баба
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Ограда“археолошко наоѓалиште кај скопската населба Маџари, Општина Гази Баба. Претставува населба од римско време.

Во нивите на Ѓ. Станковски, на површина поголема од 5 хектари се среќаваат фрагменти од керамички садови и многу градежен материјал. При обработувањето на земјата се откриени и темели на повеќе објекти.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 378. ISBN 9989-649-28-6.