Тузланскиот кантон е еден од десетте кантони во Босна и Херцеговина чиј главен центар е Тузла.

Тузлански кантон


Tuzlanski kanton (бс)

Tuzlanska županija (хр)

Тузлански кантон (ср)
кантон
Знаме на Тузлански кантонГрб на Тузлански кантон
Местоположба во БиХ.
Местоположба во БиХ.
Координати: 44°33′N 18°36′E / 44.550° СГШ; 18.600° ИГД / 44.550; 18.600
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
Гл. градТузла
ОпштиниБановиќи, Ќелиќ, Добој Исток, Грачаница, Градачац, Калесија, Кладањ, Лукавац, Сапна, Сребреник, Теочак, Тузла, Живинице
Управа
 • ПремиерБего Гутиќ
Површина
 • Вкупна2.649,0 км2 (10,230 ми2)
Население
 • Вкупно477,278
 • Густина180,17/км2 (46,660/ми2)
Графички приказ на градови и општини од Тузланскиот кантон

Општини уреди

Во кантонот се наоѓаат општините Бановиќи, Ќелиќ, Добој Исток, Грачаница, Градачац, Калесија, Кладањ, Лукавац, Сапна, Сребреник, Теочак, Тузла и Живинице.

Географија и население уреди

Кантонот има вкупна површина од 2,649 км2. Според пописот од 2013 година кантонот имал 477,278 жители.

Поврзано уреди