Живинце (босански: Živinice) — град во североисточна Босна и Херцеговина, јужно од Тузла. Градот е дел од Федерација Босна и Херцеговина.

Живинце
Živinice
Панорамски поглед кон Живинице
Панорамски поглед кон Живинице
Амблем на Живинце Živinice
Амблем
Држава Босна и Херцеговина
Управа
Население (1991)
 • Вкупно54.783
Часовен појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+387 35
Мреж. местоhttp://www.zivinice.ba

ДемографијаУреди

1991Уреди

Во 1991 година Живинце имало население од 34.783 жители и тоа:

Градот има 11,956 жители.

2005Уреди

90.5% од населението на општината се Бошњаци. 5.5% се Хрвати 4% се Срби

Ноќен животУреди

  • Дискотека „Pasha“
  • Дискотека „Faraon“
  • Дискотека „Capo“

СпоменициУреди

ПарковиУреди

  • Прв парк
  • Втор парк
  • Парк „градска џамија“

ОбразованиеУреди

  • Основно училиште
  • Средно училиште

Надворешни врскиУреди

Координати: 44°27′N 18°39′E / 44.450° СГШ; 18.650° ИГД / 44.450; 18.650