Бановиќи е градска населба и седиште на општината Бановиќи во североисточна Босна. Според пописот извршен во 2003 година во Бановиќи живееле 28,918 жители.

Бановиќи
Општина и град
Поглед кон Бановиќи
Поглед кон Бановиќи
Локацијата на Бановиќи во Босна и Херцеговина.
Локацијата на Бановиќи во Босна и Херцеговина.
Бановиќи is located in Босна и Херцеговина
Бановиќи
Бановиќи
Location in Bosnia and Herzegovina
Координати: 44°24′N 18°32′E / 44.400° СГШ; 18.533° ИГД / 44.400; 18.533
Држава Босна и Херцеговина
Управа
 • Општина градоначалникБего Гутиќ
Површина
 • Вкупна185 км2 (71 ми2)
Население (2003 попис)
 • Вкупно28.918
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 35
Мреж. местоopcina-banovici.com.ba

Демографија уреди

Население во општината Бановиќи
година на попис 1991 1981 1971
Муслимани (по националност) 19,162 (72,06%) 16,440 (68,94%) 14,409 (70,86%)
Срби 4,514 (16,97%) 4,046 (16,96%) 4,441 (21,84%)
Хрвати 550 (2,06%) 728 (3,05%) 919 (4,51%)
Југословени 1,928 (7,25%) 2,255 (9,45%) 363 (1,78%)
Други и непознати 436 (1,63%) 377 (1,58%) 202 (0,99%)
вкупно 26,590 23,846 20,334

Моментална популација уреди

Во 2003 општината броела 28,918 (95%) Боснаци.

Во 2005, 98% од популацијата во општината биле етнички Босанци.

Извори уреди

  • Книга: „Национален состав на населението - Резултати за Република по општини и населени места 1991.“, статистички билтен бр. 234, Издание на Државниот завод за статистика при Република Босна и Херцеговина, Сараево.
  • интернет - извор, "Попис по месни заедници" - http://www.fzs.ba/Podaci/nacion%20po%20mjesnim.pdf Архивирано на 5 октомври 2013 г.

Надворешни врски уреди