Калесија — град и општина во северноисточниот дел на Босна и Херцеговина, како дел од Тузланскиот кантон. Според податоците од пописот во 2013 година, Калесија има 2.220 жители.

Калесија
Калесија
Општина и град
Поглед на Калесија
Грб на Калесија
Местоположба на градот.
Местоположба на градот.
Координати: 44°27′N 18°52′E / 44.450° СГШ; 18.867° ИГД / 44.450; 18.867
Земја Босна и Херцеговина
Површина
 • Вкупна201 км2 (78 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно33.053
 • Густина183/км2 (470/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 35
Мреж. местоhttp://www.kalesija.ba

Население

уреди
Калесија
Година 1991. 1981. 1971.
Муслимани 1.111 (50,31%) 2.678 (79,91%) 1.993 (95,63%)
Срби 617 (27,94%) 439 (13,10%) 81 (3,88%)
Хрвати 16 (0,72%) 11 (0,32%) 1 (0,04%)
Југословени 97 (4,39%) 157 (4,68%) 1 (0,04%)
Останати 367 (16,62%) 66 (1,96%) 8 (0,38%)
Вкупно 2.208 3.351 2.084

Надворешни врски

уреди