Сребреник — град и општина во североисточниот дел на Босна и Херцеговина, како дел од Тузланскиот кантон. Најблискиот град од Сребреник е градот Тузла кој се наоѓа северозападно. Според податоците од пописот во 2013 година, Сребреник има 7.163 жители.

Сребреник
Сребреник
Местоположба на градот
Местоположба на градот
Сребреник (град) is located in Bosnia and Herzegovina
Сребреник (град)
Местоположба на градот
Координати: 44°42′N 18°29′E / 44.700° СГШ; 18.483° ИГД / 44.700; 18.483
Земја Босна и Херцеговина
EntityФедерација Босна и Херцеговина
КантонТузлански кантон
Управа
 • Општина ГрадоначалникНихад Омеровиќ
Површина
 • Вкупна248 км2 (96 ми2)
Надм. вис.&10000000000000252000000252 м
Население (2013)
 • Вкупно42.762
 • Густина172/км2 (450/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 35
Мреж. местоhttp://www.srebrenik.ba

Историја уреди

Сребреник во историјата за првпат се споменува во 1333 година. Првите пишани документи за постоењето на овој град се доаѓаат од Повелбата на Стефан II Котроманиќ, кој како босански бан ги отстапил на Република Дубровник градовите Стон и Пељешац, отворајќи ги трговските патишта на Дубровник кон Босна.

Во тоа време Сребреник бил главен град на средновековна Босна со која владееле династијата Котромановиќ. Во тоа време Босна се простирала на територијата од Савс на север, Задар и Книн на запад и Херцег Нови на југоисток. Унгарскиот кралот Матијаш Корвин во октомври 1464 со својата војска извршил инвазија во североисточна Босна и го освоил Сребреник. Во овој дел била формирана бановина на чело со Никола Иљочки.

Географија уреди

Сребреник се наоѓа во долината на Тиња, на патниот и железничкиот правец Брчко-Тузла-Сараево. Просечната надморска височина е 199 метри, на подрачјето на општината е 249 км2. Во оваа област во 1991 година живееле 40.796 луѓе. Општина Сребреник е опкружена со планинските масиви и Мајевице и Требаве. Населението во градот и околните села главно се занимаваат со сточарството и овоштарство.

Население уреди

Сребреник
Година 1991. 1981. 1971.
Муслимани 4.532 (85,44%) 3.625 (87,37%) 2.023 (93,13%)
Срби 172 (3,24%) 147 (3,54%) 80 (3,68%)
Хрвати 87 (1,64%) 69 (1,66%) 31 (1,42%)
Југословени 351 (6,61%) 257 (6,19%) 15 (0,69%)
Останати 162 (3,05%) 51 (1,22%) 23 (1,05%)
Вкупно 5.304 4.149 2.172

Спорт уреди

Во градот се наоѓа и седиштето на фудбалските клубови ОФК Градина кој настапува во Првата фудбалска лига на Босна и Херцеговина. ОФК Градина своите домашни натпревари ги игра на Градскиот стадион кој има капацитет од 5.000 гледачи. ОФК Градина бил основан во 1953 година и како најголем успех го има постигнато во сезоната 2011-12 кога бил шампион како дел од Босанската фудбалска лига.

Освен фудбалскиот клуб, во градот се наоѓаат и седиштата на КК Сребреник, ОК Сребреник и РК Сребреник 04.

Надворешни врски уреди