Триделна Маглина (NGC 6514) — расеано ѕвездено јато со оддавна маглина во соѕвездието Стрелец, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Триделна Маглина

Триделна маглина сликана со телескопот Хабл
Триделна маглина сликана со телескопот Хабл

Соѕвездие Стрелец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 2 м 42 с
Деклинација -22° 58' 18"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато со оддавна маглина
Морфолошки вид EN+OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8,5
Физички податоци
Привидни димензии 20' x 20'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 5 јуни 1764
Други ознаки M 20, OCL 23, ESO 521-N*13, LBN 27, Тројна маглина

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Триделна Маглина и NGC 6514 се споменува и како M 20, OCL 23, ESO 521-N*13, LBN 27, Trifid nebula.

Откривање

уреди

Телото е откриено на 5 јуни 1764 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, Триделната Маглина е од видот EN+OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 8,5 m.[2] Триделната Маглина има привидни димензии од 20' х 20'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 2 м 42 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -22° 58' 18".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на Триделната Маглина е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 339; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6842. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 326.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Галерија

уреди

Надворешни врски

уреди