Трета струшка парохија

парохија на МПЦ-ОА

Трета струшка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Струшкото архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Парохиски свештеник е протојереј Темелко Донески (сос. 2016). Парохијата ги опфаќа селата ’Ржаново, Селци, Пискупштина, Глобочица, Радожда и Калишта.

Цркви

уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

Црквите од Калишкиот манастир, кој е ставропигиален манастирски комплекс, не припаѓаат на ниедна парохија, но наведене се во списокот само заради територијата која ја покрива оваа парохија.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“
(парохиска црква)
Струга 1835  
Црква „Св. Недела“ ’Ржаново XVI век  
Црква „Св. Никола“ Селци XIX век  
Црква „Св. Никола“ Селци  
Црква „Св. Атанасиј“ Селци
Црква „Св. Никола“ Пискупштина 2008  
Црква „Св. Јован“ Пискупштина
Црква „Св. Антониј“ Глобочица 1993
Црква „Св. Илија“ Глобочица 19 септември 2011  
Црква „Св. Илија“ (потопена црква) Глобочица XV век-1965  
Црква „Св. Никола“ Радожда XVIII век
Црква „Св. Илија“ Радожда
Црква „Св. Петка“ Радожда
Црква „Св. Никола“ Радожда XIV век  
Црква „Св. Богородица“ Радожда
Црква „Св. Недела“ Радожда 2001
Црква „Св. Никола“ Калишта 1972  
Црква „Св. Атанасиј“* Калишта XIV век  
Црква „Св. Богородица“* Калишта XIV век  
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“* Калишта 1977  
Црква „Св. Петар и Павле“* Калишта 1998  
Параклис „Св. Теодор Тирон“* Калишта 2002  
* - дел од ставропигиален манастирски комплекс.
Административно не е дел од парохија

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски

уреди

41°10′38.1″N 20°40′27.9″E / 41.177250° СГШ; 20.674417° ИГД / 41.177250; 20.674417