Црква „Св. Недела“ - Радожда

Света Недела — православна црква во струшкото село Радожда[1]. Административно, црквата е дел на Третата струшка парохија приСтрушкото архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА. Црковниот камен-темелник бил осветен и поставен во 2001 година.

Света Недела
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба

Карта

Место Радожда
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 2011
Архитектонски опис

Наводи уреди

  1. „Струшко архијерејско намесништво“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2010-05-17.