Топлик

село во Општина Штип

Топлик (порано: Топлиќ) — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Топлик
Топлик во рамките на Македонија
Топлик
Местоположба на Топлик во Македонија
Топлик на интерактивна карта

Карта

Општина Штип
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 670 м
Топлик на општинската карта

Атарот на Топлик во рамките на општината
Топлик на Ризницата

Географија и местоположба Уреди

Историја Уреди

Во 2014 г. на селото официјално му е вратено од традиционалното име Топлик наместо дотогашното Топлиќ.[2]

Стопанство Уреди

Население Уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194883—    
195373−12.0%
196123−68.5%
19710−100.0%
198100.00%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Топлик живееле 42 жители, сите Македонци.[3]

Во 1953 година во селото живееле 73 жители, сите Власи. Селото е напуштено по 1961 година, кога броело 23 жители, од кои 12 Албанци и 11 Македонци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 42 83 73 23 0 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Општествени установи Уреди

Самоуправа и политика Уреди

Културни и природни знаменитости Уреди

Археолошки наоѓалишта
  • Хисар — населба од доцноантичко време во тромеѓата помеѓу Топлик, Едеклерци и Хаџи-Хамзали

Редовни настани Уреди

Личности Уреди

Култура и спорт Уреди

Иселеништво Уреди

Наводи Уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Сл. Весник на Р. Македонија, бр.149 од 13.09.2014 година. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-10-28. Посетено на 2020-05-29.
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 231.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски Уреди