Томазо Побега

Томазо Побега (роден на 15 јули 1999 година во Трст, Италија) — италијански фудбалер кој настапува за екипата на Специја како позјамен играч од ФК Милан на позиција среден ред.

Томазо Побега
Лични податоци
Полно име Томазо Побега
Роден на 15 јули 1999 (1999-07-15) (22 г.)
Роден во Трст, Италија
Висина 1.88 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 26
Младинска кариера
0000–2013 Триестина Триестина
2013–2018 Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2018– Милан Милан 0 (0)
2018–2019Тернана Тернана (п) 32 (3)
2019–2020Порденоне Порденоне (п) 33 (5)
2020-Специја Специја (п) 33 (5)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 12
25, 24 септември 2020 (UTC).
† Учества (Голови).