Тод Браунинг (англиски: Tod Browning) (12 јули 1880, Луисвил (Кентаки), Кентаки, САД - 6 октомври 1962 Малибу, Калифорнија) бил американски филмски режисер. Бил циркуски акробат и комичар во немите филмови, пред да се придружи кон Биографското филмско студио во 1915 година. Напишал неколку сценарија, режирал мелодрами и авантуристички филмови (1917-1925). Ги режирал филмовите: „Несвесто дрво“ (1925) со Лон Чејни, „Дракула“ (1931), „Чудовишта“ (1932) кои го етабилираат како режисер на хорор филмови и на гротескни филмови.

Тод Браунинг
Роден(а)Чарлс Алберт Браунинг Џуниор
јули 12, 1880(1880-07-12)
Луисвил (Кентаки), Кентаки, САД
Починал(а)октомври 6, 1962(1962-10-06) (возр. 82)
Малибу, Калифорнија, САД
ЗанимањеФилмски актер, режисер, сценарист
Активен период1915–1946

Литература уреди