Тејлор Момсен

Тејлор Мишел Момсен (анг.Taylor Michel Momsen родена 26 јули 1993[1]) е американска глумица, музичар и модел која го глуми ликот на Џени Хамфри на CW телевизиската серија Gossip Girl и на Синди Лу Ху во филмот How the Grinch Stole Christmas. Таа е и главен вокал во рок бендот The Pretty Reckless.

Тејлор Момсен
Momsen at a Metropolitan Opera opening in 2008
Занимањеглумец, модел

Ран живот и глумецствоУреди

Тејлор Момсен е родена во Сент Луис(Мисури) во католичка фамилија. Таа почнала професионално да глуми од 3 години за националната реклама на Shake 'N' Bake.

МанекенствоУреди

Во јуни 2008 година, на 14 години Тејлор се запишала на IMG Models.

МузикаУреди

Во март 2009 година Момсен изјавила во интервју за OK!Magazine дека нејзиниот бенд потпишал договор со Interscope Records. Таа ги пишува сите песни, пеела и свирела на едноставна гитара на албумот.

НаводиУреди

  1. „Taylor Momsen Biography“. TV Guide. Посетено на October 18, 2010.