Тестостеронот — машки полов хормон што ги дава повеќето машки полови одлики.[1] Се синтетизира во семениците. Лачењето на тестостеронот започнува во текот на феталниот и ембрионалниот период, при што лачењето се поврзува со поместувањето на тестисите од стомачната празнина во мошниците. Во пубертетот, лачењето се зголемува, додека околу 40-сеттата година од животот значително се намалува, но тој сепак продолжува да се лачи до крајот на животот. Неговото излачување е под контрола на гонадотропните хормони од хипофизата.

Тестостерон
Клинички податоци
Бременосна
категорија
Начин на издавање
Начин на
примена
Интрамускуларно, трансдермално (креми, гелови и др.),
Фармакокинетички податоци
Биорасположливостниска
МетаболизамЦрн дроб, Тестиси и Простата
Полувреме на елиминација2-4 часа
ЕкскрецијаУрина (90%), измет (6%)
Назнака
CAS-број58-22-0
57-85-2 (пропионатен естер)
ATC кодG03BA03
ChemSpider5791
Хемиски податоци
ФормулаC19H28O2
Моларна маса288,42
Физички податоци
Точка на топење155 to 156 °C (311 to 313 °F)
Специфична ротација+110,2°
SEC Combust−11080 kJ/mol
  (провери)

Во просек, возрасен маж синтетизира околу четириесет до шеесет пати повеќе тестостерон од возрасна жена, но жените се, од бихевиорална гледна точка, почувствителни на овој хормон.[2]

Тестостеронот е зачуван во текот на еволуцијата кај повеќето ’рбетници, иако рибите поседуваат малку поинаква форма која се нарекува 11-кетотестостерон.[3]

Биосинтеза

уреди
 
Синтеза на стероидите во човековиот организам. Тестостеронот е прикажан на дното на сликата

Литература

уреди
  1. Mooradian AD, Morley JE, Korenman SG (1987). „Biological actions of androgens“. Endocr. Rev. 8 (1): 1–28. doi:10.1210/edrv-8-1-1. PMID 3549275.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. Dabbs M, Dabbs JM (2000). Heroes, rogues, and lovers: testosterone and behavior. New York: McGraw-Hill. ISBN 0-07-135739-4.
  3. Nelson, Randy F. (2005). An introduction to behavioral endocrinology. Sunderland, Mass: Sinauer Associates. стр. 143. ISBN 0-87893-617-3.

Надворешни врски

уреди