Тартун (германски: Tarthun) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Бердеауе.

Тартун
Место во Бердеауе
Поглед кон Тартун
Поглед кон Тартун
Поглед кон Тартун
Грб на Тартун
Тартун во рамките на Германија
Тартун
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општина Бердеауе
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 67 м
Население 814  (31 декември 2006)
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39435
Повик. бр. 039268
Портал www.egelnermulde.de
Местоположба на место Тартун во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°55′50″N 11°28′22″E / 51.93056° СГШ; 11.47278° ИГД / 51.93056; 11.47278