Таван (Конопница)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Таван


Местоположба 42°10′39″N 22°17′21″E / 42.17750° СГШ; 22.28917° ИГД / 42.17750; 22.28917
Основни податоци
Место Конопница
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Таван археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Конопница.

Претставува населба од доцна антика.

На десната страна од патот Куманово - Крива Паланка, на 300-400 м, на зарамнето плато се гледаат траги од објекти ѕидани од делкан камен поврзан со варов малтер. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и тегули [1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069