Црквиште (Конопница)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Црквиште


Местоположба 42°10′39″N 22°17′21″E / 42.17750° СГШ; 22.28917° ИГД / 42.17750; 22.28917
Основни податоци
Место Конопница
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Конопница.

Претставува населба од доцна антика.

На 1,5 км североисточно од селото на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал[1].

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 195, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069