Струшко изгрејсонце

Струшко изгрејсонце претставува награда за најдобра книга за деца и млади од македонски автор, што ја доделуваат издавачката куќа „Феникс“ и Фондацијата „Македонија презент“ од Скопје;. Прв историски добитник бил писателот Киро Донев.

Лауреати уреди

Година Добиник Книга
2010[1][2] Киро Донев Театар без билет
2011[2] Петко Шипинкаровски Златните обетки на Марија
2012[3] Панде Манојлов Сонувај добрина
2013[4] Добре Тодоровски Прокоба
2014[5] Трајче Кацаров Ојле Брада во животинска балада
2015[6] Васил Тоциновски Победници
2016[7] Ели Маказлиева Весели песни со букви лесни
2017
2018[8] Билјана Станковска Кој ги краде соништата

Наводи уреди

  1. „Писателот Киро Донев прв добитник на наградата „Струшко изгрејсонце". Кирилица. 17 август 2010. Посетено на 2013-02-03.[мртва врска]
  2. 2,0 2,1 „Наградата „Струшко изгрејсонце" за романот „Златните обетки на Марија". Плус инфо. 25 август 2011 11:13. Посетено на 2013-02-03. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. „Манојлов добитник на наградата „Струшко изгрејсонце". Курир. 3 мај 2012 09:44. Архивирано од изворникот на 2012-06-21. Посетено на 2013-02-03. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. Награда „Струшко изгрејсонце” за битолскиот писател Добре Тодоровски
  5. Трајче Кацаров – добитник на наградата Струшко изгрејсонце[мртва врска]
  6. Наградата „Струшко изгрејсонце“ за Васил Тоциновски[мртва врска]
  7. Наградата „Струшко изгрејсонце“ за Ели Маказлиева
  8. Наградата „Струшко изгрејсонце“ за Билјана Станковска

Поврзано уреди