Стефан Пулиес

француски велосипедист

Стефан Пулиес (француски: Stéphane Poulhiès; р. 26 јуни 1985) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Арме де Тер.

Стефан Пулиес
Лични податоци
Цело имеСтефан Пулиес
Роден26 јуни 1985(1985-06-26)(38 г.)
Алби,  Франција
Висина1,85 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАрме де Тер
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2005 Аг2р Превојанс (стажант)
Професионални клубови
2006–2009
2010–2012
2013-2014
2016-
Аг2р Превојанс
Сор-Сожасен
Кофидис
Арме де Тер
Последна промена
27 август 2017

Претходно возел за екипата Кофидис.[1]

Достигнувања

уреди
2005
  Средоземни игри - Друмска трка
2007
1. Етапа 1 Тур де л’Авенир
2011
1. Етапа 4 Етоал де Бесеже
2012
1. Етапа 5а Етоал де Бесеже
1. Етапа 1 Рут ду Суд
2013
5. Класика де Алмерија
2014
5. Класика де Алмерија
9. Национално друмско првенство
10. Сиркуито де Гечо
2015
1. Краен пласман Тур де Жиронда
1. Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 1 Крајц Брајц
2016
Четири дена Динкерк
1.   Планински пласман

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
  Џиро
  Тур
  Вуелта 128 138

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски

уреди
  •   Стефан Пулиес на Ризницата ?
  • „Достигнувања на Стефан Пулиес“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Стефан Пулиес“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Стефан Пулиес“. ProCycling.
  • Стефан Пулиес на Trap-Friis.dk
  1. „Cofidis, Solutions Credits (COF) - ФРА“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 31 јануари 2014.