Старец Пајсиј

грчки монах и светец

Свети Пајсиј Светогорец (грчки: Ἅγιος Παΐσιος ὁ Ἁγιορείτης), наречен Старец Паисиј (Γέρων Παΐσιος ο Αγιορείτης), роден како Арсениос Езнепидис (Αρσένιος Εζνεπίδης, 25 јули 192412 јули 1994) — широко познат православен калуѓер роден во Фараса, Кападокија. Познат е по своите духовни учења.[6][7] Многу луѓе, особено во Грција, Србија, Бугарија, Русија и Македонија[8][9], имаат голема почит кон Старецот Пајсиј

Паисиј Светогорец
архимандрит, анхорет
Роден(а) 25 јули 1924(1924-07-25), Фараса, Кападокија, Турција
Починал(а) 12 јули 1994(1994-07-12) (возр. 69), Манастир „Св. Јован Богослов“, Сурокли, Солунско
Почитуван(а) во православие
Канонизација 13 јануари 2015 од Цариградска патријаршија[1][2]
Главно светилиште Манастир „Св. Јован Богослов“, Сурокли
Слава 12 јули (н. ст.)/ 29 јуни(ст. ст.)Hieromonk Isaac, 2012: стр. 322.[3][4][5]
Обележја скуфија, фелон, бројаница, бастун
Заштитништво Австралија
Светилиште на Паисиј

На 13 јануари 2015 г. е канонизиран за светец.

Животопис

уреди

Бил роден во Фараса, Кападокија кратко време пред размената на население меѓу Грција и Турција. Неговото семејство се преселило во Коница, Епир, каде што го изучил столарскиот занает. Во текот на Грчката граѓанска војна служел како радиооператер. По војната, во 1950 година отишол во манастир на Света Гора каде по четири години станал калуѓер, при што го сменил името во Аверкиј. По поминување на мала схема го добил името Пајсиј.

Контроверза

уреди

На 21 септември 2012 година еден граѓанин на Грција бил уапсен под обвинение за злонамерно богохулство и навреда на религијата[10] поради создавањето сатирична страница на Фејсбук наречена „Старец Пастисиос Пастафарианец“. Пастисио е вид јадење, а пастафаријанство се однесува на сатирична псевдо-религија „Црква на Летачкото Чудовиште од Шпагети“ со која се исмева креационизмот. Според медиумските известувања, страницата ја сатиризирала комерцијалната експлоатација на наследството на Пајсиј, без да користи пцости.[11] Обвинението го покренал пратеник во Парламентот од партијата Златна зора.[12]

Дела

уреди

Преведени на англиски

уреди
 • Saint Arsenios the Cappadocian, translated into English and published in 1989 and 2001 by Holy Monastery "Evangelist John the Theologian", Souroti, Thessaloniki, Greece.
 • Elder Hadji-Georgis the Athonite, translated into English and published in 1996 by Holy Monastery "Evangelist John the Theologian", Souroti, Thessaloniki, Greece.
 • Athonite Fathers and Athonite Matters, translated into English and published in 1999 by Holy Monastery "Evangelist John the Theologian", Souroti, Thessaloniki, Greece.
 • Epistles, by Elder Paisios of Mount Athos, translated into English and published in Feb 2002 by Holy Monastery "Evangelist John the Theologian", Souroti, Thessaloniki, Greece; distributed in the U.S.A. by St. Herman of Alaska Monastery.
 • Spiritual Counsels, Vol. 1: With Pain and Love for Contemporary Man.
 • Spiritual Counsels, Vol. 2: Spiritual Awakening, 1999 & 2000.
 • Spiritual Counsels, Vol. 3: Spiritual Struggle, 2001.
 • Spiritual Counsels, Vol. 4: Family Life, 2012.
 • Spiritual Counsels, Vol. 5: Passions and Virtues, 2016.
 • Spiritual Counsels, Vol. 6: On Prayer, 2022.

Наводи

уреди
 1. Και επίσημα άγιος ο Γέροντας Παΐσιος. ΣΚΑΪ.gr. 13/01/2015 - 16:31. Retrieved: 20 January 2015.
 2. „Ἀνακοινωθέν (13/01/2015) - Latest News - The Ecumenical Patriarchate“. www.patriarchate.org.
 3. Όσιος Παΐσιος ο Αγιορείτης. Ορθόδοξος Συναξαριστής. 12/07/2015.
 4. Ecumenical Patriarchate Officially Entered Elder Paisios among the List of Saints. Ecumenical Patriarchate - Orthodox Metropolitanate of Hong Kong and South East Asia (OMHKSEA). 13 January 2015. Retrieved: 20 January 2015.
 5. The Russian Church Adds the Name of the Venerable Paisios of Mount Athos to its Menology. PRAVMIR.COM. 11 MAY 2015.
 6. An introduction to the life and counsels of Elder Paisios the New of Mount Athos by Hieromonk Damascene, Missionary Leaflet EA38, Holy Trinity Orthodox Mission, La Canada, Ca, Editor: Bishop Alexander (Mileant)
 7. Paisios (Eznepidis) at Orthodox Wiki
 8. On the glorification of Elder Paisios Архивирано на 19 ноември 2011 г., pravmir.com (in Russian)
 9. Elder Paisios the New of Mount Athos (Part 1) by Hieromonk Damascene
 10. „архивски примерок“. Greek Police Web. Архивирано од изворникот на 2012-10-06. Посетено на 2012-10-30. На |first= му недостасува |last= (help)
 11. ekathimerini.com http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite1_1_25/09/2012_462786. На |first= му недостасува |last= (help); Отсутно или празно |title= (help)
 12. The Christian Science Monitor http://www.csmonitor.com/World/Europe/2012/1002/Blasphemy-in-democracy-s-birthplace-Greece-arrests-Facebook-user. На |first= му недостасува |last= (help); Отсутно или празно |title= (help)

Други извори

уреди
 • Middleton, Herman A., 2004,"Elder Paisios the Athonite", in Precious Vessels of the Holy Spirit: The Lives & Counsels of Contemporary Elders of Greece, 2nd edn., Protecting Veil Press, Thessalonica, Greece [1] Архивирано на 1 јуни 2009 г.
 • "Talks with Father Paisios", by Athanasios Rakovalis, published in Thessaloniki in 2000, distributed by St. Nicodemos Publications [2]
 • http://elderpaisios.com [3]

Надворешни врски

уреди