Стара Кресна — село во Општина Кресна, во регионот Пиринска Македонија, во југозападниот дел на Бугарија.

Стара Кресна
Стара Кресна is located in Пиринска Македонија
Стара Кресна
Стара Кресна
Местоположба на Иваново во Пиринска Македонија
Координати: 41°23′0″N 23°1′0″E / 41.38333° СГШ; 23.01667° ИГД / 41.38333; 23.01667Координати: 41°23′0″N 23°1′0″E / 41.38333° СГШ; 23.01667° ИГД / 41.38333; 23.01667
ДржаваБугарија
ОбластБлагоевград
ОпштинаКресна
Надм. вис.&10000000000000409000000409 м
Население (2011)
 • Вкупно71
Часовен појасEET
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC)

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во планинскиот регион на општината, во западните падини на Пирин Планина. Оддалечено е 14 километри северно од гратчето Кресна и 39 километри јужно од Горна Џумаја.

Име уреди

Името на селото е само Кресна до 29 септември 1978 година, кога селото Гара Пирин е прогласено за град со новото име Кресна, а на истоименото населено место му се додава името „Стара“ - денес познато како Стара Кресна.

Името на селото е само Кресна до 29 септември 1978 г., когато селището Гара Пирин е обявено за град с ново име Кресна, а едноименното село е преименувано во Стара Кресна.

Историја уреди

Во XIX век селото е дел од Мелничката каза на Серскиот санџак во Отоманското Царство.

 
Печатот на Македонското востание

Во македонската историја селото е значајно бидејќи претставувало центар на Македонското востание, кое било кренато на 5 октомври 1878 година. Честопати во историските извори поради името на селото и востанието се среќава и како Кресненско востание.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) кон краjот на ХІХ век, во селото имало 700 жители, сите Македонци.[1][2]

Во 1901 година во Кресна по иницијатива на Јане Сандански е основан комитет на ВМОРО. Претстедател на комитетот е Андреј Мицов од Кресна, а одговорен на пунктот - брат му Прокоп Мицов.[3]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Стара Кресна имало 720 Македонци егзархисти.[2][4]

Стопанство уреди

Демографија уреди

Според пописот од 2011 година, во селото живееле 71 жител.[5]

На табелата е прикажан националниот состав на населението во селото:[6]

националност број %
Бугари 67 94,3
Роми / 1,11
Турци / 0,29
други 3 4,22
не се самоопределиле / 0,40
не одговориле 1 1,40
Вкупно 71 100

На табелата е прикажан бројот на населението во Стара Кресна за периодот 1965-2011:[7]

година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011
жители 434 659 527 444 271 185 121 99 71

Општествени установи уреди

Администрација и политика уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 189. ISBN 954430424X.
  2. 2,0 2,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. Сандански, Борис. Кратка енциклопедия Кресненски край, Сандански, 2003, стр. 212.
  4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, р. 192-193.
  5. "&"Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот 2013-04-05. Посетено на 2012-03-18.
  6. "&"Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот 2013-04-05. Посетено на 2012-03-18.
  7. „Справка за населението на с. Стара Кресна, общ. Кресна, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2022-06-25. Посетено на 2018-02-04.