Кресна (општина)

Општина Кресна (бугарски: Община Кресна) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Кресна. Општината има 7 населени места со вкупно население од 5.683 жители (2015).

Општина Кресна
Община Кресна
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
Kresna Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
Површина
 • Вкупна344,55 км2 (13,303 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно5.683
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоkresna-bg.com

ГеографијаУреди

Населени местаУреди

 
Карта на Општина Кресна со населените места

Општината има вкупно 7 населени места. Тие се следниве:

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди