Станислав Иванович Сичов (украински: Станіслав Іванович Сичов; руски: Станислав Иванович Сычёв; 19 декември 1937 година, Одеса, СССР - 2 септември 2003 година, Одеса, Украина) ― украински уметник, еден од основачите на незваничната (андерграунд) уметност на Одеското училиште.

Станислав Сичов
Роден(а)19 декември 1937(1937-12-19)
Одеса, УССР, СССР
Починал(а)2 септември 2003(2003-09-02) (возр. 65)
Одеса, Украина
НационалностУкраинец
ОбразованиеОдеско уметничко училиште
Познат(а) посликарство, графика
Правецмодернизам

Животопис уреди

Станислав Сичов бил роден на 19 декември 1937 година во Одеса.[1]

Дипломирал на Одеското уметничко училиште во 1960 година.

Многу критичари веруваат дека организираната во 1967 година „Оградна изложба“ на млади уметници и Станислав Сичев и Валентин Хрушч на оградата на Одеската опера го означи почетокот на „нонконформизмот од Одеса“. Ова шоу траело само три часа.

Во 1970 година учествувал на неформални изложби во Одеса и Москва. Во 1989 година учествувал на меѓународната изложба „Импреза“ во Ивано-Франковск. Во 1989 година, 1994 година - Лична изложба во Музејот на западна и источна уметност во Одеса. Значителен дел од работата е во приватни збирки во Минхен, Париз, Лондон, Њујорк, Њу Џерси, Сан Франциско.[1]

Станислав Сичов починал на 2 септември 2013 година во Одеса.[2]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Cычев Станислав Иванович“. odessa-memory.info. Посетено на 2 јули 2023.
  2. "Одинокий бунтарь" в Одессе“. www.primetour.ua. Архивирано од изворникот на 2021-07-19. Посетено на 2 јули 2023.

Надворешни врски уреди