Сретсело (Лисичани)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Сретсело

Карта

Местоположба 41°27′41″N 21°3′15″E / 41.46139° СГШ; 21.05417° ИГД / 41.46139; 21.05417
Основни податоци
Место Лисичани
Општина Пласница
Тип

 некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Сретселоархеолошко наоѓалиште во крушевското село Лисичани. Претставува некропола од железното време и е отркриен случајно при изградбата на поединечните станбени објекти, поставувањето на водоводот и други градежни работи, кога мештаните откриле повеќе гробови градени од камени плочи. Според нивното кажување, во гробовите биле најдени керамички садови, метални предмети: игла, торквес, прстен и др. Предметите биле однесени во Белград од извесен Живко Замаковиќ, тогашен учител во селото.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069