Задел (Лисичани)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Задел

Карта

Местоположба 41°27′41″N 21°3′15″E / 41.46139° СГШ; 21.05417° ИГД / 41.46139; 21.05417
Основни податоци
Место Лисичани
Општина Пласница
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Заделархеолошко наоѓалиште во крушевското село Лисичани. Претставува средновековна црква. Се наоѓа на околу 1,5 км западно од селото, на падините на планината, каде се наоѓаат грамади од градежен материјал кој припаѓа на објект чии димензии не можат да се одредат.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069