Славко Штимац (Коњско Брдо, 15 октомври 1960) е српско-хрватски глумец.

Славко Штимац
Роден октомври 15, 1960(1960-10-15)
Коњско Брдо крај Госпиќ
Занимање филмски и театарски глумец

Животопис уреди

Штимац е роден на 15 октомври 1960 година во селото Вујиќи, во населбата Коњско Брдо (Перушиќ, ФНР Југославија).[1] Почнал да глуми на само дванаесет години во 1972 година во филмот на Обрад Глушчевиќ Волк самотник (Вук самотњак), каде го играл овчарот Ранко. Се потврдува три години подоцна во филмовите Зимување во Јакобсфелд (Зимовање у Јакобсфелду) и Чифлиг во Малиот Рид (филм) (Салаш у Малом Риту (филм)). Следните години воглавно игра улоги на тинејџери. Исклучително младолик и во подоцнежниот животен период честопати игра адолесценти, каква е и неговата – по многу мислења и најдобрата- улога на сараевскиот пубертетлија Дино во филмот Се сеќаваш ли Доли Бел од 1981 година. Во 1996 година заминал во Соединети Американски Држави, каде снимил два филма; подоцна се вратил во Белград. Во периодот од 1972 година до 2016 година глумел во околу 70 филмовии, серии и претстави .[2][3] Оженет е со Весна која е академски сликар и сценограф. Има син Вид кој е економист.[4]

Филмографија уреди

Од 1970-те:

 • 1972 Вук самотњак – улога Ранко
 • 1973 Сутјеска – улога Курир
 • 1973 CBS Children's Film Festival (ТВ серија) –улога Ранко
 • 1975 Зимување во Јакобсфелд –улога Милан Маљевиќ
 • 1976 Салашот во Мали Рит –улога Милан Маљевиќ
 • 1976 Част ми је позвати вас (серија) –улога Славко
 • 1976 Возот в снег –улога Љубан Мариќ
 • 1976 Лепше од снова (ТВ филм) –улога Дечак
 • 1976 Лепше од снова (ТВ филм) –улога Дечак
 • 1977 Гвоздени крст –улога Михаил
 • 1977 Специјално воспитување –улога Пера „Трта”
 • 1978 Тигар –улога Чок
 • 1978 Тамо и натраг- улога Марко Јовановиќ
 • 1978 Двобој за јужну пругу- улога Бане
 • 1979 Кост од мамута (ТВ) -улога Душан
 • 1979 Годишња доба Жељке, Вишње и Бранке
 • 1979 Зимско ферије (краткометражен филм)
 • 1979 Паклени оток-улога Партизан

Од 1980-те:

 • 1980 Ко то тамо пева - улога Младожења
 • 1981 Се сеќаваш ли Доли Бел -улога Дино
 • 1982 Живети као сав нормалан свет]] -улога момче во количка
 • 1983 Игмански марш (филм)|Игмански марш]] -улога Гане Труба
 • 1984 Пријатели (краткометражен филм)
 • 1984 Чудо невидено -улога Брат Кондиќ
 • 1984 Лажливо лето '68 -улога Петар Цветковиќ
 • 1984 Варљиво лето '68 (ТВ серија) -улога Петар Цветковиќ
 • 1984 Недјељни забавник (ТВ серија) -улога Славко
 • 1985 И тоа ќе помине -улога Павле
 • 1985 Овни ин мамути
 • 1985 Држање за ваздух -улога Глигорије
 • 1986 Свечана обавеза (ТВ филм) -улога Ранко Ковиљац
 • 1987 The Misfit Brigade -улога Свен Хасел
 • 1987 На пат за Катанга -улога Полицаец
 • 1987 Догодило се на данашњи дан
 • 1988 Браќа по мајка -улога Веселин
 • 1989 Доме, слатки доме (ТВ серија) -улога Милиционер

Од 1990-те:

 • 1991 The Hottest Day of the Year -улога Работник во влечна служба
 • 1991 Ноќ во куќата на мојата мајка -улога Гиле
 • 1993 Кажи зашто ме остави -улога Милиционер
 • 1995 Подземје -улога Иван
 • 1996 Била једном једна земља (ТВ мини-серија) -улога Иван Дрен
 • 1997 '[Три летња дана -улога Сергије
 • 1999 The Young Girl and the Monsoon -улога Милчо
 • 1999 Oxygen -улога Џером Џерзи

Од 2000-те:

 • 2004 Живот је чудо -улога Лука Ѓукиќ
 • 2006 Од данас до сутра (ТВ)
 • 2006 Живот је чудо (ТВ мини-серија) -улога Лука Ѓукиќ
 • 2006 Оптимисти -улога татко на слепата девојка
 • 2006 Од данас до сутра (ТВ филм)
 • 2007 Коњи врани -улога Кир Теја
 • 2007 С. О. С. — Спасите наше душе -улога Фикрет
 • 2008 Бјуик Ривиера -улога Хасан Хујдур
 • 2008 Турнеја -улога Ѓуро
 • 2008 Точка без повратка -улога Првиот патник
 • 2009 Ѓаволска варош -улога Милош
 • 2009 Јесен стиже, Дуњо моја (ТВ серија) -улога Кир Теја

Од 2010-те:

 • 2010 Стеван М. Живковиќ (краткометражен филм) -улога Стеван
 • 2011 Кориолан -улога поручник
 • 2011 Непријател -улога Веско
 • 2011 Турнеја (серија) -улога Ѓуро
 • 2012 Најлепша је земља моја -улога сопственик на киоск
 • 2012 Све то (краткометражни филм) -улога Татко
 • 2014 Топ је био врео -улога Никола
 • 2014 Монтевидео, видимо се! (ТВ серија) -улога средовечен Станоје
 • 2015 All That Remains -улога Никша
 • 2016 Име: Добрица, презиме: непознато -улога Добрица
 • 2016 Златна петорка -улога Ламариниќ
 • 2016 Убице мог оца -улога Сава
 • 2018 Пуна глава радости - улога пациент

Претстави уреди

 • Чекајќи го Годо (1993)
 • Клаустрофобична комедија (2015)
 • Корешподенција (2018)
 • уште четири-пет претстави во ’90-те

Наводи уреди

 1. Опћа и национална енциклопедија. св. 19. стр. 153.
 2. „Славко Штимац након 30 година у хрватском филму” (2. 4. 2007). jutarnji.hr. Посетено на 19. 9. 2016.
 3. „Србија на вези: Славко Штимац” (8. 1. 2016). РТС. Посетено на 19. 9. 2016.
 4. На филму је најважније да вам људи верују („Политика”, 6. новембар 2016)

Надворешни врски уреди