Скурџа

планина во Гребенско и Јанинско

Скурџа (грчки: Σκούρτζα, Скурѕа или Πέρδικα, Пердика) — планина во Гребенско, Егејска Македонија.[1]

Скурџа
Πέρδικα
Скурџа на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1.799 м
Координати40°07′08″N 21°04′59″E / 40.1189° СГШ; 21.0831° ИГД / 40.1189; 21.0831
Географија
МестоГребенско, Егејска Македонија
Матичен венецСеверен Пинд
Карта

Опис

уреди

Ова е планински комплекс во западниот дел на Гребенско, крај границата со Јанинско во Епир. Дел е од венецот Северен Пинд. На север е одвоена од планината Таљар со седлото Какаранџа (1.220 м) и спротивните реки Жужелска и Венетик, додека пак на југ е одделена од планинскиот комплекс Василица со седлото/превојот Мнима (1.550 м). Од комплексот Смолика на запад е одделена со превој (1.520 м) низ кој минува патот за Самарина, а на исток стасува дури до Венетик.[1]

Карпите се сочинети од офиолити и флиш.[1]

До врвот се стасува преку превојот (1.520 м) за околу час и половина.[2]

Врвови
Име Грчки Висина (м) Местоположба
Скурдза Σκούρτζα, Πέρδικα 1.799[1] во средиштето, СИ над Самарина, ЈЗ над Дуско
Аница, Морминди Αννίτσα, Μορμίντι 1.728[1]
Аспропетра Ασπρόπετρα 1.440[1]
Авго, Цорила Αυγό, Τσορίλα 1.574[1]
Куруна Κουρούνα 1.457[1]
Кранија Κρανιά 1.237[1]
Охиро, Тамбури Οχυρό, Ταμπούρι 1.561[1]
Хондра Дендра Χονδρά Δένδρα 1.235[1]
Петра Πέτρα 1.326[1]
Пророк Илија Προφήτης Ηλίας 1.402[1]
Цурјака, Пророк Илија Προφήτης Ηλίας, Τσούργιακας 1.397[1]
Цуцула, Стриво Στριβό, Τσουτσούλα 1.361[1]
Чука Τσούκα 1.220[1]
Чума Τσούμα 1.360[1]
Фаќоли Φακιόλι 1.360 [1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 1,17 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 443. ISBN 978-960-86676-6-2.
  2. Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 454. ISBN 978-960-86676-6-2.