Василица (планина)

планина во состав на Пинд, на границата меѓу Егејска Македонија и Епир

Василица (грчки: Βασιλίτσα) — планина во состав на венецот Пинд, на границата меѓу Егејска Македонија на исток и Епир на запад,[1] поточно општините Гребен (Македонија) и Коница (Епир).[2] Има и скијалиште со 18 патеки и 7 жичарници.[3]

Василица
Βασιλίτσα
Vasilitsa.jpg
Поглед на Василица
Највисока точка
Надм. вис.2.249 м
Географија
МестоГребенско (Ег. Македонија) и Коница (Епир)
Матичен венецПинд

Планината Василица е важно живеалиште за мечки, видри и диви кози,[4] и има вкупна површина од 13.562,9 хектари.[5]

ВегетацијаУреди

Преовладувачката вегетација е особена за екосистемите на бука и медитерански четинари (црн бор , ела), ладнокрвни четинари (роболо) и воншумски екосистеми (субалпски ливади). Вековните роболи во зима прават формации со маглата во снегот, додека во лето си играат со сенки во алпската трева на Василица. Климата во областа на Василица е помеѓу континентална и средоземна.

Жичарници и скијачки патекиУреди

 • Филип (1642-1825 м), со две средно-лесни патеки и една многу лесна патека.
 • Александар Велики (1800–2113 м), со две тешки и две средни патеки.
 • Елимеја (1788–2060 м), со една средна, три средно-лесни и една многу лесна патека.
 • Мидганис (1810–2034 м), со една средна патека.
 • Тимфаја (1744–2040 м), со две тешко-средни патеки и една средна патека.
 • Два бебешки лифта

Две од патеките се означени од МСФ како олимписки патеки.

ИсторијаУреди

Првата жичарница била изградена во 1975 година (Елимеја). Оттогаш, ски-центарот имал две големи проширувања, едното во 1993 година и второто во 2000 година.

НаводиУреди

 1. „Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, Νομός Ιωαννίνων“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 13 јануари 2012. Посетено на 8 јануари 2022.
 2. „Εθνικό Χιονοδρομικό Κέντρο Βασιλίτσας“. Архивирано од изворникот на 2010-01-08. Посетено на 2016-01-17.
 3. „Πίστες“. Εθνικό Χιονοδρομικό Κέντρο Βασιλίτσας (грчки). Посетено на 8 јануари 2022.
 4. Πίνδος Περιβαλλοντική[мртва врска], Όρος Βασιλίτσα (GR 1310001)
 5. Όρος Βασιλίτσα, Κωδικός Τόπου AB3080061, Φιλότης, Βάση Δεδομένων για την Ελληνική φύση.

Надворешни врскиУреди

Координати: 40°03′35″ N; 21°11′59″ E / 40.0597° СГШ; 21.1998° ИГД / 40.0597; 21.1998