Златна копачка е признание кое од 1968 година се доделува на стрелецот со најголем број постигнати голови во европските национални првенства, без обзир на бројот на одиграни натпревари. Наградата не е доделена од 1992 до 1996 година поради протестот на Фудбалска федерација на Кипар во 1991 година. Првенствено, организаторот на целосниот спектакл бил Францускиот весник Франс Фудбал, а спонзор Адидас. Од 1997 година наградата се доделува со здружение на Европските спортски медиуми - ЕСМ, а победникот се одредува со помош на коефициентот и тоа за најјаките пет лиги по број на голови кои се множат со 2, за лигата од 6 до 21 место на коефициент е 1,5, а за лигата од 22 места 1.

Список на победници

уреди
 
Герд Милер прв ја освоил наградата двапати, 1970 и 1972.
 
Кристијано Роналдо прв ја освоил Златната копачка четири пати.
 
Лионел Меси единствен досега ја освоил Златната копачка пет пати
Европска златна копачка
сезона националност играч клуб лига голови бодови
Победници наградувани од Л'Екип
1967–68   Португалија Еузебио ФК Бенфика   Примеира лига &1000000000000004200000042
1968–69   Бугарија Петар Жеков ФК ЦСКА Софија   Парва лига &1000000000000003600000036
1969–70   Германија Герд Милер ФК Бајерн Минхен   Бундес лига &1000000000000003800000038
1970–71   Југославија Јосип Скоблар ФК Олимпик Марсељ   Лига 1 &1000000000000004400000044
1971–72   Германија Герд Милер ФК Бајерн Минхен   Бундеслига &1000000000000004000000040
1972–73   Португалија Еузебио ФК Бенфика   Примеира лига &1000000000000004000000040
1973–74   Аргентина Ектор Јасалде ФК Спортинг Лисабон   Примеира лига &1000000000000004600000046
1974–75   Романија Дуду Георгеску ФК Динамо Букурешт   Лига 1 &1000000000000003300000033
1975–76   Кипар Сотирис Каиафас ФК Омонија   Прва дивизија &1000000000000003900000039
1976–77   Романија Дуду Георгеску ФК Динамо Букурешт   Лига 1 &1000000000000004700000047
1977–78   Австрија Ханс Кранкл ФК Рапид Виена   Бундеслига &1000000000000004100000041
1978–79   Холандија Кес Кист ФК АЗ Алкмар   Ередивисије &1000000000000003400000034
1979–80   Белгија Ервин Ванденберг ФК Лирс   Прва дивизија &1000000000000003900000039
1980–81   Бугарија Георги Славков ФК Ботев Пловдив   Парва лига &1000000000000003100000031
1981–82   Холандија Вим Кифт ФК Ајакс   Ередивисија &1000000000000003200000032
1982–83   Португалија Фернандо Гомеш ФК Порто   Примеира лига &1000000000000003600000036
1983–84   Ијан Раш ФК Ливерпул   Премиер лига &1000000000000003200000032
1984–85   Португалија Фернандо Гомеш ФК Порто   Примеира лига &1000000000000003900000039
1985–86   Холандија Марко ван Бастен ФК Ајакс   Ередивисија &1000000000000003700000037
1986–87*   Австрија Тони Полстер ФК Австрија Виена   Бундеслига &1000000000000003900000039
1987–88   Турција Танжу Чолак ФК Галатасарај   Суперлига &1000000000000003900000039
1988–89   Романија Дорин Матеуц ФК Динамо Букурешт   Лига 1 &1000000000000004300000043
1989–90   Мексико Уго Санчес ФК Реал Мадрид   Ла лига &1000000000000003800000038
  Бугарија Христо Стоичков ФК ЦСКА Софија   Група А
1990–91*   Југославија Дарко Панчев ФК Црвена ѕвезда   Прва лига &1000000000000003400000034
Наградата не е доделена
1991–92   Шкотска Али МекКојст ФК Ренџерс   Премиер лига &1000000000000003400000034
1992–93   Шкотска Али МекКојст ФК Ренџерс   Премиер лига &1000000000000003400000034
1993–94   Дејвид Тејлор ФК Портмадог   Премиер лига &1000000000000004300000043
1994–95   Ерменија Арсен Аветисјан ФК Пјуник   Премиер лига &1000000000000003900000039
1995–96   Грузија Звијад Енделадзе ФК Зестафони   Суперлига &1000000000000004000000040
Победници наградувани од Европските спортски медии
1996–97   Бразил Роналдо ФК Барселона   Ла лига &1000000000000003400000034 &1000000000000006800000068
1997–98   Грција Никос Махлас ФК Витесе   Ередивиси &1000000000000003400000034 &1000000000000006800000068
1998–99   Бразил Марио Жардел ФК Порто   Примеир лига &1000000000000003600000036 &1000000000000007200000072
1999–2000   Англија Кевин Филипс ФК Сандерланд   Премиер лига &1000000000000003000000030 &1000000000000006000000060
2000–01   Шведска Хенрик Ларсон ФК Селтик   Премиер лига &1000000000000003500000035 &1000000000000052500000052,5
2001–02   Бразил Марио Жардел ФК Порто   Примеир лига &1000000000000004200000042 &1000000000000008400000084
2002–03   Холандија Рој Макај ФК Депортиво ла Коруња   Ла лига &1000000000000002900000029 &1000000000000005800000058
2003–04   Франција Тјери Анри ФК Арсенал   Премиер лига &1000000000000003000000030 &1000000000000006000000060
2004–05   Франција Тјери Анри ФК Арсенал   Премиер лига &1000000000000002500000025 &1000000000000005000000050
  Уругвај Диего Форлан ФК Виљареал   Ла лига
2005–06   Италија Лука Тони ФК Фјорентина   Серија А &1000000000000003100000031 &1000000000000006200000062
2006–07   Италија Франческо Тоти ФК Рома   Серија А &1000000000000002600000026 &1000000000000005200000052
2007–08   Португалија Кристијано Роналдо ФК Манчестер јунајтед   Премиер лига &1000000000000003100000031 &1000000000000006200000062
2008–09   Уругвај Диего Форлан ФК Атлетико Мадрид   Ла лига &1000000000000003200000032 &1000000000000006400000064
2009–10   Аргентина Лионел Меси ФК Барселона   Ла лига &1000000000000003400000034 &1000000000000006800000068
2010–11   Португалија Кристијано Роналдо ФК Реал Мадрид   Ла лига &1000000000000004000000040 &1000000000000008000000080
2011–12   Аргентина Лионел Меси ФК Барселона   Ла лига &1000000000000005000000050 &10000000000000100000000100
2012–13   Аргентина Лионел Меси ФК Барселона   Ла лига &1000000000000004600000046 &1000000000000009200000092
2013–14   Уругвај Луис Суарес ФК Ливерпул   Премиер лига &1000000000000003100000031 &1000000000000006200000062
  Португалија Кристијано Роналдо ФК Реал Мадрид   Ла лига
2014–15   Португалија Кристијано Роналдо ФК Реал Мадрид   Ла лига &1000000000000004800000048 &1000000000000009600000096
2015–16   Уругвај Луис Суарес ФК Барселона   Ла лига &1000000000000004000000040 &1000000000000008000000080
2016–17   Аргентина Лионел Меси ФК Барселона   Ла лига &1000000000000003700000037 &1000000000000007400000074
2017–18   Аргентина Лионел Меси ФК Барселона   Ла лига &1000000000000003400000034 &1000000000000006800000068
2018–19   Аргентина Лионел Меси ФК Барселона   Ла лига &1000000000000003600000036 &1000000000000007200000072
2019–20   Италија Чиро Имобиле Лацио   Серија А &1000000000000003600000036 &1000000000000007200000072
2020–21   Полска Роберт Левандовски Бајерн Минхен   Бундеслига &1000000000000004100000041 &1000000000000008200000082
2021–22   Полска Роберт Левандовски Бајерн Минхен   Бундеслига &1000000000000003500000035 &1000000000000007000000070
2022–23   Норвешка Ерлинг Холанд Манчестер Сити   Премиер лига &1000000000000003600000036 &1000000000000007200000072
Напомени
  • Победник од сезоната 1986–87 Родион Каматару (со 44 гола) е дисквалификуван и победник бил Полстер 1990. Сепак, на Каматару му е дозволено да го задржи трофејот.
  • Дарко Панчев ја добил својата награда за сезоната 1990-91 дури во 2006 година поради протестот од Кипар дека еден нивен играч наводно постигнал 40 гола, иако официјално на врвот на листата стрелци таа сезона биле 2 играчи со по 19 голови. Франс Фудбал одлучил наградата за таа сезона да биде неофицијална.

Рекорди

уреди

Лионел Меси го постигна најголемиот рекорд во сезоната 2011-12 со постигнати 50 голови и со добиени 100 бода од европските медии.