Селиште (Фариш)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Селиште


Местоположба 41°27′13″N 21°48′02″E / 41.45361° СГШ; 21.80056° ИГД / 41.45361; 21.80056Координати: 41°27′13″N 21°48′02″E / 41.45361° СГШ; 21.80056° ИГД / 41.45361; 21.80056
Основни податоци
Место Фариш
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Фариш. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На 1,5 км југоисточно од селото, од левата страна на рекичката, во нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули и имбрекси.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 161. ISBN 9989-649-28-6.