Селиште (Брждани)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Селиште

Карта

Местоположба 41°26′48″N 20°54′24″E / 41.44667° СГШ; 20.90667° ИГД / 41.44667; 20.90667
Основни податоци
Место Брждани
Општина Кичево
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кичевското село Брждани. Претставува населба со топилница и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1,5 км западно од селото, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, градежен материјал и згура од топена железна руда. Според кажувањето на мештаните, на теренот имало големи камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069