Селце (Брждани)

Селцеархеолошко наоѓалиште во кичевското село Брждани. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 2 км северно од селото, во приватни ниви,каде се откривани темели од ѕидови на објекти, а на површината се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и множество градежен материјал. Податокот на Т. Смиљаниќ во врска со надгробна плоча со латински натпис можеби се однесува на наоѓалиштето Селце.[1]

Селце
археолошко наоѓалиште
Селце is located in Македонија
Селце
Местоположба на Селце во Македонија
Местоположба 41°26′48″N 20°54′24″E / 41.44667° N; 20.90667° E / 41.44667; 20.90667Координати: 41°26′48″N 20°54′24″E / 41.44667° N; 20.90667° E / 41.44667; 20.90667
Основни податоци
Место Брждани
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069