Св. Александрија (Белица)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ова е статија за археолошкото наоѓалиште во Белица, за истоимената селска црква видете тука
Св. Александија

Карта

Местоположба 41°24′11″N 20°56′57″E / 41.40306° СГШ; 20.94917° ИГД / 41.40306; 20.94917
Основни податоци
Место Белица
Општина Кичево
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Александијаархеолошко наоѓалиште во кичевското село Белица. Претставува црква и некропола од средниот век. Според сведочења на постари жители денешната црква („Св. Александар“) била подигната врз темелите на постара црква. Во 1912 година, при расчистувањето на просторот од источната страна на црквата бил откриен гроб во кој имало сребрени монети што биле однесени од тогашниот српски началник.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069