Африканско првенство во ракомет за жени 1985

Африканско првенство во ракомет за жени 1985 — 6-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Луанда, Ангола. Вкупно учествувале 9 репрезентации. Конго победила на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за жени 1985
Податоци за првенството
Домаќини Ангола
Репрезентации9
Конечен исход
Прваци Конго (4 титула)
Второпласиран Брег на Слоновата Коска
Третопласиран Камерун
Четвртопласиран Нигерија

ТабелаУреди

Место Екипа
    Конго
    Брег на Слоновата Коска
    Камерун
4   Нигерија
5   Ангола
6   Тунис
7   Египет
8   Сенегал
9   Гана

Надворешни врскиУреди