Света Елена (остров)

остров во јужниот Атлантски Океан

Света Елена (англиски: Saint Helena) — остров во Атлантскиот Океан и дел од британската територија Света Елена, Вознесение и Тристан да Куња. Откако го прогониле, Наполеон Бонапарт бил донесен на Света Елена. Тој тука живеел сè до смртта на 5 мај 1821 година. Се смета дека бил отруен на својата 52 година.

Света Елена
Saint Helena
Знаме Грб
Гесло„Верна и непоколеблива“
ХимнаБоже, чувај го Кралот
„Мојот остров Света Елена“ (неофиц.)
Карта на Света Елена
Карта на Света Елена
Карта на Света Елена
Местоположба на Света Елена во јужниот Атлантски Океан
Местоположба на Света Елена во јужниот Атлантски Океан
Местоположба на Света Елена во јужниот Атлантски Океан
Главен градЏејмстаун
15°56′S 005°43′W / 15.933° ЈГШ; 5.717° ЗГД / -15.933; -5.717
Најголем settlement Халф Три Холоу
15°56′0″S 5°43′12″W / 15.93333° ЈГШ; 5.72000° ЗГД / -15.93333; -5.72000
Службен јазик англиски
Дел од Света Елена, Вознесение и Тристан да Куња
Уредување беспартиска демократија
 •  Монарх Чарлс III
 •  Управник Марк Ендру Кејпс
Основана
 •  Повелба 1657 
 •  Колонизиран од
Источноиндиската компанија

1659 
 •  крунска колонија
(преоѓа на државата)

22 април 1834[1] 
 •  Тековен устав 1 септември 2009 
Површина
 •  Вкупна 121 км2 
Население
 •  Попис 2008 (фев) 4,255[2] 
 •  Густина 35 жит/км2 
Валута светоеленска фунта (SHP)
Часовен појас GMT
Се вози на лево
НДД .sh
Повик. бр. +290
а. Британски пошт. бр. STHL 1ZZ

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. The St Helena, Ascension and Tristan da Cunha Constitution Order 2009
  2. „PROVISIONAL RESULTS – POPULATION CENSUS 2008“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-06-29. Посетено на 2013-08-14.