.shнајвисок државен домен за Света Елена. Регистрациите на месни домени исто така се прифатени.[1]

.sh
NIC.SH -- .SH Domain Registry
Воведен1997
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарNIC.SH
ПокровителВлада на Света Елена
Наменета употребаЕнтитети оврзани со Света Елена
Фактичка употребаНајразлични употреби, неколку страници на Света Елена, но повеже на други места
Ограничувања на рестрацијатаДторостепениот регистрант мора да има професионално илу академско образование, третостепените регистранти мора да се жители на Света Елена
СоставРегистрациите се директно на второ ниво или на трето ниво под второстепените ознаки
ДокументиTerms & Conditions; Rules
Правила при спорDispute Resolution Policy
Мреж. местоNIC.SH
DNSSECда

Второстепени домени уреди

Постојат седум второстепени домени:

  • co.sh: правни лица
  • com.sh: правни лица
  • org.sh: непрофитни организации
  • gov.sh: владини институции
  • edu.sh: образовни институции
  • net.sh: мржни претпријатија
  • nom.sh: надворешни семрежни корисници

Највисоки домени уреди

Членовите на deviantArtможат да одат до своите 'складишта', услуга каде можат да се складираат дигитални содржини и подоцна да се објават.[2] Скалдиштето на deviantArt го користи највисокиот домен .sh 'http://sta.sh'.

Друг домен кој го користи .sh услугата за размена Puu.sh[мртва врска].

Бидејќи .sh се користи и од UNIX, овој домен се користел и од мрежни страници за програми и др.

SH е исто така и кратенката за германската федерална држава Шлезвиг-Холштајн и .sh доменот се користи за квазивладини страници како nah.sh,страница за јавниот превоз.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. .SH IDN Policy Архивирано на 25 септември 2014 г., NIC, Saint Helena.
  2. „What is Sta.sh?“. deviantArt. deviantArt. Посетено на 28 July 2013.

Надворешни врски уреди