Општина Сатовча — (бугарски: Община Сатовча) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е селото Сатовча. Општината има 14 населени места со вкупно население од 16.003 жители (2015).

Општина Сатовча
Община Сатовча
Сатовча
Сатовча
Грб на Општина Сатовча
Административна карта на општина Сатовча
Административна карта на општина Сатовча
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеСатовча
Управа
 • ГрадоначалникАрбен Мименов (ДПС)
Површина
 • Вкупна332,59 км2 (12,841 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно16.003
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоsatovcha.bg

Географија

уреди

Историја

уреди

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Населени места

уреди
 
Карта на Општина Сатовча со населените места

Општината има вкупно 14 населени места, од кои сите се села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Поранешни

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Надворешни врски

уреди