Осина

село во Општина Сатовча, Пиринска Македонија

Осина (бугарски: Осина) — село во Неврокопско, Пиринска Македонија, денес во Општина Сатовча, Благоевградска област, Бугарија. Претставува најисточното населено место во Пиринска Македонија.

Осина
Осина
село
Skyline of Осина
Осина is located in Бугарија
Осина
Осина
Местоположба на Осина
Координати: 41°38′N 24°5′E / 41.633° СГШ; 24.083° ИГД / 41.633; 24.083Координати: 41°38′N 24°5′E / 41.633° СГШ; 24.083° ИГД / 41.633; 24.083
Земја Бугарија
ОбластБлагоевградска
ОпштинаСатовча
Управа[1]
 • КметСлавчо Хаџиев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна25,543 км2 (9,862 ми2)
Надм. вис.&100000000000011990000001.199 м
Население (2010-12-15)[2]
 • Вкупно599
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2953
Повик. бр.07544

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди