Ботевград

град во Бугарија

Ботевград (бугарски: Ботевград) — град во Софиска Област, Бугарија со 20.564 жители.[1] Се наоѓа во западниот дел на земјата. Градот е сместен во подножјето на Балканот. Тој е административен центар на истоимената оштина. Денешното име го добил според револуционерот Христо Ботев, во Бугарија почитуван како еден од најголемите револуционери во историјата на бугарскиот народ.

Ботевград
Ботевград
град
Саат-кулата во градот
Саат-кулата во градот
Ботевград is located in Бугарија
Ботевград
Ботевград
Местоположба на Ботевград во Бугарија
Координати: 42°54′26.2″N 23°47′37.18″E / 42.907278° СГШ; 23.7936611° ИГД / 42.907278; 23.7936611
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
ОпштинаБотевград
Управа
 • ГрадоначалникИван Гавалјугов (МИР)
Површина
 • Вкупна53,298 км2 (20,578 ми2)
Надм. вис.&10000000000000395000000395 м
Население (2022)
 • Вкупно20,564
 • Густина390/км2 (1,000/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2140
Повик. бр.+359 0723
Мреж. местоbotevgrad.bg

Географија

уреди

Се наоѓа на 60 километри од главниот град Софија, северно од Стара Планина, во правец на Варна или Русе.

Наводи

уреди