Саки (украински и руски: Са́ки, кримскотатарски: Saq) — град во Република Крим, Русија. Населението брои 29.416 жители (2001). Градот е една од најважните бази на Украинската морнарица.[1] Другите клучни бази се во Одеса, Новоозерно и Севастопол.

Саки
Саки
Saq
Знаме наГрб на
Саки is located in Crimea
Саки
Местоположба на Саки во Крим
Координати: 45°8′1″N 33°34′38″E / 45.13361° СГШ; 33.57722° ИГД / 45.13361; 33.57722
Земја Русија (де факто)
 Украина (де јуре)
Република Крим
ОпштинаСаки
Површина
 • Вкупна29 км2 (11 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население (2012)
 • Вкупно23.741
 • Густина983,52/км2 (254,730/ми2)
Час. појасMSK (UTC+4)
Пошт. бр.96500 — 96509
Повик. бр.+380 6563

Како и целиот Крим, припадноста на градот е предмет на спор помеѓу Русија и Украина, која сè уште ја смета за сопствена територија.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Воена морнарица на Армијата на Украина (англиски)
  2. Александар Турчинов (20 март 2014). „Декларація "Про боротьбу за звільнення України" (Декларација „За борбата за ослободување на Украина")“. Дума на Украина. Посетено на 24 април 2014.

Надворешни врски уреди