Роше (германски: Rosche) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 13 километри југозападно од окружниот град Илцен.

Роше
Поглед на црквата „Св. Јован“ во Роше
Поглед на црквата „Св. Јован“ во Роше
Грб на Роше
Роше is located in Германија
Роше
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Роше
Месни единици 17
Градоначалник Михаел Видеке (ДХС)
Основни податоци
Површина 71,74 км2
Надм. височина 52 м
Население 2.033 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29571
Повик. бр. 05803
Местоположба на Роше во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 52°59′0″N 10°45′0″E / 52.98333° СГШ; 10.75000° ИГД / 52.98333; 10.75000Координати: 52°59′0″N 10°45′0″E / 52.98333° СГШ; 10.75000° ИГД / 52.98333; 10.75000

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа во источниот дел на Линебуршкото Поле.

Општински единициУреди

Општината Роше се состои од следниве единици:

 • Борг
 • Гауел
 • Геденштет
 • Гут Геденштет
 • Хоенведрин
 • Кацин
 • Нателн
 • Нојмиле
 • Полау
 • Пробин
 • Рецин
 • Роше-Прилип
 • Швемлиц
 • Шмелау
 • Штитензен
 • Тојендорф
 • Царентин

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди